Nawet jeżeli nie umiemy wytłumaczyć czym jest spalony, albo jakie zadanie ma skrzydłowy na boisku, zazwyczaj nie mamy żadnego problemu z odpowiedzią na pytanie: Czym jest futbol?
Od szkolnych boisk, po osiedlowe podwórka, orliki oraz puby wypełnione po brzegi w trakcie Mistrzostw Europy – każdy z nas wielokrotnie miał z nim styczność, bez względu na poziom wysportowania, upodobania czy nawet chęci. Skąd wzięła się jednak ta dyscyplina sportowa i jakie były jej początki?
Historyczne korzenie piłki nożnej w Anglii?
Możemy bez problemu wyszukać wynalazcę telefonu, powiedzieć, kto pierwszy wzbił się w powietrze i kim była osoba, która wynalazła ser, ale jednoznacznie wskazanie twórcy piłki nożnej wydaje się być niemożliwe. W wielu kulturach i wierzeniach uprawiano czynności sportowe, które bezpośrednio kojarzą nam się z dzisiejszym futbolem i to właśnie uprawiające je plemiona i narody uważa się za bezpośrednich, historycznych fundatorów dzisiejszych klubów piłkarskich.
Skąd się wzięła piłka nożna? – czy Anglia jest domem piłki nożnej?
Już 2000 lat p.n.e. starożytni Grecy grali w episkyros, który bardzo przypominał dzisiejszą formę tej rozrywki, z jedną małą różnicą – w trakcie gry piłkarze byli całkowicie nadzy. W starożytnym Rzymie odpowiednikiem futbolu było harpastum, jednak tam za dozwolone uznawało się dotykanie piłki rękoma oraz brutalne faulowanie przeciwników, które niejednokrotnie kończyło się śmiercią. Aztekowie również grali w piłkę – powoli schodzili do nóg, jednak tradycyjnie gra polegała na odbijaniem biodrami kauczukowej kuli na pole drużyny przeciwnej. Finał zawsze był taki sam i nie przypominał dzisiejszych oklasków, gestów zrozumienia i tłumnie śpiewanych hymnów, przegraną drużynę po prostu składało się w ofierze Bogom, pozbawiając wszystkich jej uczestników życia.
Piłka nożna dzisiaj
Nowoczesna piłka nożna powstała w XIXw. w Cambridge w Wielkiej Brytanii, gdzie po raz pierwszy spisano jej oficjalne zasady, wskazano na liczbę graczy, prawa oraz normy etyczne obowiązujące na boisku. Dopiero 24 października 1857 roku ustalono, że gracze na boisku nie mogą chwytać piłki rękoma – i to właśnie ta data jest uznawana za oficjalne narodziny futbolu.
Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nigdy nie będzie nam dane w stu procentach dowiedzieć się, gdzie, kiedy i kto naprawdę stworzył piłkę nożną, pozostaje nam jednak z ciekawością świata wątpić, że miało to miejsce dopiero nieco ponad 100 lat temu.
Na pewno w przeszłości występowały inne odmiany piłki nożnej, ale każdy kibić odpowie, że futbol wywodzi się z Anglii