Magik piłki Dennis Bergkamp – co warto o nim wiedzieć?

Dennis Bergkamp to holenderska legenda futbolu. Jest jednym z najpopularniejszych zawodników pochodzących z tego kraju. Jego lata świetności miały miejsce w latach 90. XX wieku. Szczególnie dobrze wspominają go kibice Arsenalu. Co warto o nim wiedzieć?

Wychowanek Ajaxu Amsterdam

Dennis Bergkamp pochodził z rodziny, która śledziła sport. Został zapisany do szkółki Ajaxu w jego rodzinnym Amsterdamie. W 1987 roku trafił do pierwszej drużyny. Grał w niej do lipca 1993 roku. W tym czasie napastnik strzelił 103 bramki w 185 meczach w lidze. Z Ajaxem zdobył Puchar UEFA, mistrzostwo Holandii i 2 razy wzniósł puchar kraju, Indywidualnie wielokrotnie zostawał królem strzelców Eredivisie oraz Pucharu UEFA, a także uznano go 2-krotnie jako najlepszego zawodnika w Holandii.

Euro 1992 w wykonaniu Bergkampa

Mistrzostwa Europy w 1992 roku były przełomowe dla kariery Dennisa Bergkampa. Holender wraz ze swoją reprezentacją dotarł do półfinału, w którym zmierzyli się z Danią. Po 90 minutach wynik na tablicy wyświetlał 2:2, a jedną z bramek zdobył bohater tego artykułu. Jednak w rzutach karnych lepszym zespołem okazali się Duńczycy, czyli późniejsi triumfatorzy mistrzostw. Swojej jedenastki nie wykorzystał Marco van Basten.

Dennisowi Bergkampowi na pocieszenie został brązowy medal i tytuł króla strzelców. Holender zdobył w czempionacie 3 bramki, które zdobył przeciwko Szkocji, Niemcom i Danii.

Nieudany transfer do Interu

Po znakomitym czempionacie w Szwecji, Bergkamp stał się smakowitym kąskiem na rynku transferowym. Trafił do Interu Mediolan, ale nie odnalazł się tam zbyt dobrze. Zdobył z włoskim zespołem Puchar UEFA, ale w lidze nie radził sobie tak, jakby chciał, bo ograniczał go włoski styl gry defensywnej. W 50 spotkaniach zanotował jedynie 11 trafień i po dwóch kampaniach rozstał się z klubem.

Arsenal pokochał Holendra

Za kwotę ponad 11 milionów Euro zamienił Mediolan na Londyn. Trafił do Arsenalu, gdzie pierwszego gola ustrzelił dopiero w 8. meczu. Jednak, gdy już się odblokował wszystko zaczęło nabierać kształtów. Bergkamp w Arsenalu grał na pozycji cofniętego napastnika. Najlepszy okres w karierze Holendra przypadł na czas Arsena Wengera, który objął stołek trenera londyńczyków we wrześniu 1996 roku.

3-krotnie zwyciężał z Kanonierami w Premier League, a także 4-krotnie wywalczył FA Cup. Do tego w czasach gry w czerwono-białych barwach zdobył 3 Tarcze Wspólnoty. Karierę zakończył w 2006 roku. Więcej o Arsenalu i jego piłkarzach możecie przeczytać na blog.etoto.pl.